Ievadiet meklējamo vārdu

Uzlabos Latvijas zivjaudzētāju konkurētspēju

Uzlabos Latvijas zivjaudzētāju konkurētspēju

Uzlabos Latvijas zivjaudzētāju konkurētspēju

Lai izpētītu iespējas Latvijā audzēt, selekcionēt un veidot jaunas karpu šķirnes, kā arī uzturēt to vaislas materiālu, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar zinātnisko institūtu “BIOR” jūnijā uzsācis pētījumu par ekonomiski izdevīgāko karpu šķirņu audzēšanas iespējām Latvijā.

Raivis Apsītis, LLKC zivsaimniecības eksperts: “Pētījuma mērķis ir jaunu spoguļkarpu (Cuprinus carpio) šķirņu ekonomisko rādītāju salīdzināšana ar vietējām sugām. Lai to izpētītu, no Šilavotas zivjaudzētavas Lietuvā šomēnes atvesti  80 000 divu šķirņu karpu kāpuri, kas ielaisti “Tomes” zivju audzētavas filiāles “Dole” divos līdzīgos 0,9 ha lielos dīķos.”

Oktobrī dīķos veiks nozveju un mazuļus ievietos ziemošanai paredzētos baseinos. Lai nodrošinātu  zivju mazuļiem nepieciešamo dabisko barību – zooplanktonu, pēc vajadzības veiks dīķu mēslošanu. Sasniedzot attiecīgu lielumu, zivju mazuļus manuāli sāks piebarot ar rūpnieciski ražotu granulētu barību, katru dienu kontrolējot apēsto apjomu. Barības devu plāno 1–1,5% (vidēji intensīva) dienā no kopējās zivju dzīvmasas, ko nosaka pēc kontrolzvejā iegūtajiem datiem. Kontrolzveju un kontrolsvēršanu pirmajā mēnesī veiks ik pēc 15 dienām, bet turpmākajā audzēšanas periodā – ik pēc 10 dienām. Saslimšanas gadījumos veiks ārstēšanas vai profilaktiskos pasākumus. Savukārt ik pēc mēneša karpu mazuļiem veiks parazitoloģiskos izmeklējumus.

Interesanti, ka pētījumā ne vien ik dienu dīķos pie meniķa 0,5–1 m dziļumā nosaka ūdens temperatūru, bet divas reizes nedēļā un divreiz dienā pēta arī ūdenī izšķīdušā skābekļa daudzumu. To dara, saulei austot, un pulksten 17.00.

 R. Apsītis: “Pašlaik mūsu zivjaudzētavās 80–90% no izaudzētās akvakultūras produkcijas ir karpa. Tomēr Latvijas kontekstā nevar runāt par šķirnes karpu audzēšanu, jo ar karpu selekciju un jaunu šķirņu izveidi, kā arī ar šķirnes vaislas materiāla uzturēšanu šobrīd neviens nenodarbojas, pasliktinot vietējo zivjaudzētāju konkurētspēju.”

Pētījums ilgs 3–4 gadus, karpas izaudzējot līdz vaislas vecumam.

Informāciju sagatavoja
Ilze Rūtenberga-Bērziņa,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Avots: http://www.laukutikls.lv/nozares/zivsaimnieciba/raksti/uzlabos-latvijas-zivjaudzetaju-konkuretspeju