Ievadiet meklējamo vārdu

Siltūdens zivju audzēšana Latvijā ar zemām ekspluatācijas izmaksām

Saules enerģija siltūdens zivju audzēšanā var aizstāt lielākās izmaksas – ūdens sildīšanu, kas rada lielus izdevumus un sadārdzina produktu. Arī ūdens kvalitātes uzturēšana rada lielus izdevumus. Izvēloties mazāk prasīgas zivju sugas, kā, piemēram, Āfrikas samus, ir iespējams iegūt labus rezultātus.
2018.gadā z/s “Ūdensdzirnavas” tika uzbūvēts un izmēģināts risinājums, kur Āfrikas samu audzēšanai nepieciešamo temperatūru +25..+28C ieguva vienīgi no saules enerģijas. 10 kub.m. polietilēna baseins daļēji ir iedziļināts gruntī un gan tam apakšā, gan apkārt izbūvēts siltummainis, kas uzsilda baseina ūdeni. Enerģijas avots ir PE cauruļu kolektors, kas novietots un paugura dienvidu nogāzes. No virsas baseinu sedz kupolveida siltumnica.

Pirmā pieredze liecina, ka šāds risinājums, konkrēti Āfrikas samu audzēšanai vasaras sezonas laikā ekonomiski ir ļoti izdevīgs.

Sezona ilga līdz septembra mēneša otrajai pusei, kad ūdens temperatūra baseinā samazinājās līdz +18..+20C.

Projekta ieguldījumus šajā gadījumā daļēji sedza Lauku Atbalsta dienesta finansējums Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai ietvaros.

Vairāk informācijas par Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē